Nicsa Award Winners

Past Awardees

Each year, Nicsa recognizes industry leaders for both their innovation and achievements in the industry and their service to Nicsa.

Award Categories

Lifetime Achievement Award 

Past Awardees

2019 Awardee

Rich Daly
Broadridge

2018 Awardee

Jeffrey Paul Beale
Chief Administrative Officer and Vice President
Eaton Vance (Retired)

2017 Awardee

Steve Duncan
President
American Funds

2015 Awardee

Paul O'Neil
Director
HengTian Services

2014 Awardee

Joan Dowd
Chief Compliance Officer
Boston Financial

2012 Awardee

Jan Clifford

2007 Awardee

Edward J. Falvey


Outstanding Service to the Fund Industry Award - (Robert L. Gould Award)

Past Awardees

2019 Awardee

Bill Greilich, BNY Mellon

Terry Metzger, SS&C

2017 Awardee

Jay Hooley
Chairman & Chief Executive Officer
State Street Corporation

2016 Awardee

Fred Naddaff
Chief Operating Officer, Transfer Agency and Investor Services
FIS

Other Recipients

David A. Hughey - 1987
Edward C. Johnson, III - 1988
Thomas A. McDonnell - 1989
C. Herbert Emilson - 1990
Tarrant Cutler - 1991
Robert W. Blucke - 1992
James S. Riepe - 1993
Manuel R. Hernandez - 1994
William T. Blackwell - 1995

Jon S. Fossel - 1996
David M. Kelly - 1997
Charles R. Schwab - 1998
John C. Bogle - 1999
A. Edward Allinson - 2000
Matthew P. Fink - 2001
Bridget A. Macaskill - 2002
Thomas McCullough - 2003
Charles B. Johnson - 2004

Paul G. Haaga, Jr. - 2005
Robert C. Pozen - 2006
Robert Reynolds - 2007
John J. Brennan - 2008
John F. Cogan, Jr. - 2009
Laurence D. Fink - 2010
Jennifer M. Johnson - 2012
Robert Tritt - 2014


Strategic Leadership Award

Past Awardees

2019 Awardee

Sandy Bolton
Merrill Lynch

2018 Awardee

Robert Conti
Managing Director, Neuberger Berman

Victoria McGowan
Head of Global Fund Administration, BNY Mellon

2017 Awardee

Mark Casady
Retired Chairman and Chief Executive Officer, LPL Financial

2016 Awardee

Ned Burke
Chief Executive Officer, ALPS


Industry Innovation Awards 

Past Awardees

2019 Awardee

CAIS | Innovation in Technology
DFIN | Innovation in Product Development & Marketing
OnCorps, Inc. | Innovation in Technology
State Street | Innovation in Technology
TIAA | Innovation in Operational Excellence

2018 Awardee

Delta Data | FundBlast
American Funds | ACE (Advancing the Client Experience)
Putnam Investments | QC-Boost
Citi Fund Services | Form N-PORT Services
Envision Financial Systems | FundKeeper

2017 Awardee

NOVA Award for Innovation in Technology
BNY Mellon

Award for Innovation in Product Development & Marketing
DST Systems

2016 Awardee

Award for Innovation in Product Development & Marketing
Goldman Sachs Asset Management


Emerging Leaders Award 

Past Awardees

2019 Awardee

Melissa McDonough, Brown Brothers Harriman
Snehal Waghulde, Deloitte
Courtney Farrell, Foreside
Wells Shi, Hengtian
Marika Christopher, Janus Henderson
Noel Samu, J.P. Morgan
Kelly Sherrard, NICSA
Jackie Tilton, NQR
Joe Motto, Reed Smith

2018 Awardee

Kelly Cornwell, Financial Advisor Services Manager, The Vanguard Group
Anna Jamroz, Senior Vice President, Global Fund Services, Northern Trust
Jonathan Rizzo, Senior Manager, Deloitte

2017 Awardee

Michael Akins, SVP & Head of ETFs, ALPS
Patrick Hurley, Vice President, OppenheimerFunds
Divya Mathew, Senior Manager, Deloitte
Kelli O’Brien, Vice President, J.P. Morgan

 

 


Volunteer of the Year Awards 

Past Awardees

2019 Awardee

Abandoned Property Committee
Leeann Dionne, SS&C Technologies

Alternative Investments
Julie Collison, Merrill Lynch

Compliance & Risk Committee
Erik Olsen, ACA Compliance Group

Content Committee
David Parks, EY

Data Analytics Committee
Jason Dauwen, SS&C Technologies

Data Analytics Committee
Paula Modugno Tepper, PGIM

Public Relations Committee
Tom Collimore, CFA Institute
Diversity Project North America
Pam Burns, Northern Trust Corporation

-General Membership Meeting Committee
-Product & Distribution Committee
Sonja Formato, Foreside Financial Group LLC

Membership Committee
David Halligan, MARS - SalesFocus Solutions

NextGen Committee
Lana Bergstein, Dimensional Fund Advisors

Regional Events Committee
Beverly Dube, SalesPage Technologies
Retirement Committee
Rob O'Brien, Putnam Investments

Strategic Leadership Forum Committee
Jennifer Hoopes, Foreside Financial Group LLC

SMA Working Group
Patrick Mullins, Columbia Threadneedle Investments, US

TA Committee
Karen Walsh, Putnam Investments

Technology Committee
Sam Perone, Merrill Lynch

Webinar Committee
Lisa Light, SS&C Technologies

2018 Awardee

Compliance & Risk Committee
Nick D'Angelo, PwC

Content Committee
Chuck Gallant, BNY Mellon

Data Analytics Committee
Karen Fay Luedtke, UMB Financial Services, Inc.

Diversity Project North America
Shaelyn Otikor, Northern Trust
East Coast Committee
Matthew Mackay, J.P. Morgan

NextGen Committee
Nick Lombardo, Citi

Strategic Leadership Forum Committee
Janet Bienkowski, MFS Service Center, Inc.

Technology Committee
Gary Casagrande, Confluence
TA Committee
Julie Smith, Touchstone Funds

Webinar Committee
Bethany Hendricks, Franklin Templeton Investments

UIT Committee
Jack Tierney, Invesco

2017 Awardee

Compliance & Risk Committee Kelly O’Donnell, Pioneer Investment Management

Content Committee
Nancy Grady, Northern Trust Company

Distribution Committee
Patrice Blum, ProShares | ProFunds

East Coast Committee
Kim Froio, DST Systems, Inc.
Membership Committee
Ian McCoy, Franklin Templeton Investments

Midwest Regional Committee Amber Krueger, U.S. Bancorp Fund Services, LLC

Strategic Leadership Forum Committee
Scott Brady, Columbia Threadneedle Investments


Technology Committee
Mike Stubblefield, DST Systems, Inc.

TA Committee
James Butz, U.S. Bancorp Fund Services, LLC

Webinar Committee
Gary Crawford, MFS Service Center, Inc.

2016 Awardee

Compliance & Risk Committee
Kelly O’Donnell, Pioneer Investments

Content Committee
Nancy Grady, Northern Trust

Distribution Committee
Patrice Blum, ProShare | ProFunds

East Coast Committee
Kim Froio, DST Systems
Membership Committee
Ian McCoy, Franklin Templeton

Midwest Regional Committee
Amber Krueger, US Bancorp

Strategic Leadership Forum Committee
Scott Brady, Columbia Management
Technology Committee
Mike Stubblefield, DST

TA Committee
James Butz, US Bancorp

Webinar Committee
Gary Crawford, MFS

2015 Awardee

Content Committee
Anne Hebard, Boston Financial Data Services

Distribution Committee
Mark Frymiare, Delaware Investments

Midwest Regional Committee
Kim Zavisklak, Asset Management at KPMG LLP

Retirement Committee
Gloria White, Capital Bank and Trust

Technology & Innovation Committee
Paul Williams, Northern Trust

TA Committee
Michael Melles, FIS


UIT 
Committee
Kevin Mahn, Hennion & Walsh Asset Management

Webinar Committee
Chris Trede, The Capital Group Companies/American Funds

MVP_Award_Winners.jpg

2014 Awardee

Compliance and Risk Management Committee
Kim Haverly

Distribution Committee
Michael Collins

East Coast Regional Committee
Emily Glotzer

Midwest Regional Committee
Lindsay Whetton

Retirement Committee
Carol Gransee

Technology & Innovation Committee
John Prinzing

Transfer Agent Committee
Timothy P. O'Sullivan

UIT Committee
Kevin D. Mahn
Webinar Advisory Committee
Karen Visco

West Coast Regional Committee
Kurt Decko

Operational Excellence Award

Past Awardees

2017 Awardee 

Award for Operational Excellence
State Street Corporation

2016 Awardee 

Award for Operational Excellence
OppenheimerFunds